Tangram

Tangram

From Algodoo

Revision as of 11:52, 29 July 2011 by Root (Talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Template:Skapa lektion


Contents

Skapa en scen

Klicka fram rutnätet och skapa en kvadrat med en sida på 10 nätrutor. Använd knivverktyget och dela upp kvadraten i sju tangram bitar. Använd en vanlig linjal för att göra raka linjer. Börja med diagonala snitt följt av ett horisontellt snitt på mittbiten av kvadraten.
Tangram1.png
Skapa tangram


Vad kommer att hända?

Är det möjligt att göra olika former med hjälp av alla tangram bitar? Hur stor är arean av varje tangrams bit? Är det möjligt att spegla/vända en bit?
Tangram2.png
Tangram


Kör och interagera

Om du kör simuleringen och tangram bitarna börjar falla. Klicka bort rutnätet och pausa simuleringen. Flytta och rotera tangram bitarna för att bygga former. Bygg till exempel en kvadrat, en rektangel och skapa nya former.


Utvärdera

Vad är sambandet mellan områdena av de olika tangram bitarna? Vad händer när du vänder tangram bitarna? Representerar de samma form?
Tangram 1.png
Olika former